Oficjalna strona poetki Gitty Rutledge Gitta Rutledge.com

Liryczne wiersze, filmy z wyobraźni są w twórczości Gitty Rutledge zjawiskiem częstym i typowym wywodzącym się ze stworzonej przez artystkę konwencji współczesnego utworu - krótkiej opowieści o życiu…

Zastanawiam sie ile podobnie gorzkich i zapewne dramatycznych lekcji - spotkań z losem trzeba przeżyć, aby tworzyć wiersze tak przejrzyste w treści i formie…

Fragment posłowia - "POMIEDZY KROPLAMI" autorstwa - Gitty Rutledge

ANDRZEJ ZANIEWSKI

 

Pani Gitto dziękuje za piękny wiersz, dajemy go drukiem w 90-tym numerze, wydanie bieżące.

Leokadia Komaiszko

 

Gitto - NIE  PRZEJMUJ SIĘ napaściami - (PASZKWILAMI)
To  naturalna kolej  rzeczy - PO OSIĄGNIĘCIU  SUKCESU

1 grudzień 2011 rok

 

Gitto, dziękuję za fascynujący wieczór poezji.

dr. Dariusz Tomasz Lebioda - Bydgoszcz 27 pazdziernik 2011

 

Kochana Pani Gitto! Bardzo dziękuję za spotkanie, które było magiczne i pozostawiło dużo ciepłych wrażeń. Dziś rano idąc do pracy zatrzymywało mnie wiele osób, które dowiedziały się o spotkaniu z ust uczestników i pytały kiedy znów Panią zaproszę, ponieważ słyszały o "niesamowitym, opływającym w fascynujące doznania" wieczorku poetyckim. Moje bibliotekarki są w Pani zakochane, podobnie jak ja. Kłaniam się nisko i dziękuję!

mgr. Katarzyna Braszak – dyrektor biblioteki

 

POCZYTAŁEM  DOKŁADNIE PANI WIERSZE  I CIESZE SIĘ Z TEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA ,BO JEST W TEJ POEZJI WIELE MĄDROŚCI ,SERCA, I WSPANIAŁYCH PRZEMYSLEŃ.TA  POEZJA POZWALA MYSLEC I KAŻE MYSLEĆ.A TO PRZECIEŻ JEST NAJWAZNIEJSZE

REDAKTOR  NACZELNY

 

Twórczością poetki zachwyca się coraz szersze grono czytelników, miłośników poezji, dla których subtelne balladowe liryki to źródło wiedzy o człowieku - jego wyborach, porażkach, decyzjach i uczuciach. Poetka wraca pamięcią do ważnych przeżyć egzystencjalnych, związanych z emigracją i miłością.Wszystkie zwierzenia są wyjątkowo kobiece i delikatne, świadczą o wyjątkowej wrażliwości autorki - mówią pracownicy MDK."

Anna Wałkowska - chodziez.naszemiasto.pl

 

Gratuluję, bardzo ładna i ciekawa strona. Dopowiada to, co jest w Tobie ukryte.

Zastępca Prezesa ZLP oddział w Poznaniu
Danuta Bartosz
31 maja 2011

 

Naturalność i prawda zdają się być największą wartością jej poezji, która z niespotykaną otwartością, szczerze opisuje uczuciowe relacje damsko męskie widziane oczyma kobiety. Poetka nie oszukuje, nie kluczy, nie omija sedna sprawy przez fałszywą skromność. Tęsknota za ukochanym mężczyzną w wierszach Rutledge naprawdę boli, a radość z jego obecności koi serca słuchaczy.
I nawet jeśli najdroższy, który w oczach zakochanej kobiety miał być lampą Alladyna okazuje się zaledwie „świetlikiem o zmierzchu”, autorka z bazą życiowych doświadczeń zawód ów przyjmuje spokojnie, bo wie, że ocenę zawyża towarzysząca stanowi zakochania euforia. Wiedzą o tym też doświadczeni odbiorcy wierszy. Dlatego pewnie jej twórczość spotyka się z uznaniem. Dobra literatura, nieważne czy jest to poezja, czy proza, musi być szczera. Czytelnik chce się w niej przeglądać jak w lustrze, odnajdywać swoje najskrytsze myśli.

K. Styzińska - ck-smigiel.pl

 

Dojrzałe, mądre wiersze... o naszych poszukiwaniach, przygodach i konfliktach z przemijaniem, z czasem, z drugim człowiekiem, z ideałami i niepokojami - przekonują o sile i potrzebie poezji. Elegancko ułożone frazy, przezroczysta konstrukcja, zdania komunikatywne, niekiedy aforystyczne, mogą zachwycić wrażliwego odbiorcę.

Andrzej Zaniewski - posłowie do tomu "Zwierzenia"

 

Poezja Gitty Rutledge nei tylko ocala, przez optymizm, przez dowartościowanie podstawowych dla człowieka odczuć, ona uczy stawiania kroków wśród gąszczy znaczeń, możliwości, wyborów. Należy ten zbiór wierszy uznać za propozycję arcyciekawą, na planie nowości wydawniczych w naszym kraju.

Stanisław Stanik - posłowie do tomu "Labirynt"

 

Wiersze Gitty Rutledge z tomiku "Fascynacje" czyta się ze wzruszeniem. Można w nich odnaleźć intencje, marzenia, tęsknoty, czułe myśli i odruchy serca. Autorka oczarowała kolejnych czytelników poezji.

Gazeta Polska 2010, Nowy Jork

 

Warto czytać te wiersze, bo jest w nich prawda i uniesienie, które nie zdarza się często - prawda miłości i natchnienia, uczucia czyste i poparte długim doświadczeniem emigracyjnym.

Dariusz T. Lebioda - posłowie do tomu "Fascynacje"

 

Wieczór z Gittą Rutledge okazał się zatem nie tylko ucztą poetycką, ale także spotkaniem z niezwykłą osobowością, która poza poezją ma do zaoferowania o wiele więcej.

Tygodnik Śremski

 

O jej twórczości dobrze wypowiadają się krytycy literaccy i recenzenci poezji. Wiersze jej autorstwa polecał między innymi dr Dariusz Tomasz Lebioda, który w Śremie wygłosił miesiąc temu wykład na temat Czesława Miłosza. Twórczość Rutledge chwalił również poeta Andrzej Zaniewski. W Śremie natomiast ciepłych słów nie poskąpił autorce Zbigniew Gordziej, prezes poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich - Te wiersze mają charakter terapeutyczny. Może to być zarówno terapia dla czytelnika, jak i bez wątpienia jest dla Pani.

Tydzień Ziemi Śremskiej

 

Jak sama powiedziała – kocha wszystkich ludzi i pragnie dotrzeć do wszystkich serce. Po reakcjach uczestników spotkania można wywnioskować, że poetce udało się osiągnąć swój cel.

www.turek.net.pl

 

Szanowna Pani Gitto, dziekuje za mile slowa, a napisanie artykulu o wybitnej poetce bylo dla mnie przyjemnoscia.

Izabela Rutkowski - Gazeta Polonijna - New York

 

Serdecznie gratuluję wydania czwartej książki. To faktycznie ewenement, wydać cztery książki w tak krótkim czasie. Cieszę sie z Panią, bo radość twórczych ludzi jest moją radością i zapewne miło ją dzielić.

Barbara Jendrzejewska - poetka

 

 

Grecka poetka Safona, uważała, że pisanie wierszy ma sens tylko wtedy, gdy są one świadectwem uczuć najczystszych i najgorętszych, a nade wszystko, namiętności, jaką obdarzamy obiekt adoracji. Tworzenie liryki powinno naśladować to, co rozgrywa się w sferze uczuć i w tym względzie Autorka osiągnęła zamierzony cel.
Ktokolwiek sięgnie po te wiersze, natychmiast zauważy, żę są prawdziwe i przepojone namiętnością, pełne prawdy o człowieku i o najpłomienniejszym z jego uczuć. Napisane przez wrażliwą istotę stają się jednocześnie głosem ludzkości, która dąży i cierpi, marzy i kocha, a nade wszystko obdarza innych ciepłem intymnej bliskości.

dr Dariusz Tomasz Lebioda - posłowie z tomu "Namiętności"

 

Poezja zazwyczaj ma za zadanie koić smutki jej twórców. Jest też sposobem na literacką ekspresję emocji ludzi wrażliwych na słowo i otaczający ich świat. Poezja, która pomaga nie tylko autorowi, ale też osobom ją czytającym jest zjawiskiem rzadko spotykanym. Wiersze polsko-amerykańskiej autorki Gitty  Rutledge spełniają obie z tych funkcji.

GAZETA POLONIJNA - New York 30 kwietnia/1 maja 2011

 

"[...] jak już wspominałam takie Wieczory Autorskie (jak Pani) to dla mnie nie praca, a prawdziwa przyjemność"

Dziennikarz - oddziału "Głos Wielkopolski". Wypowiedż z dnia 21 maja 2011.