Oficjalna strona poetki Gitty Rutledge Gitta Rutledge.com

„Dni Ziemi Wieleńskiej 2015” miały swój akcent poetycki za sprawą wybitnej poetki i pisarki Gitty Rutledge, która w dniu 17 lipca 2015 roku spotkała się w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu z mieszkańcami miasta i gminy Wieleń."

Gitta Rutledge zaskakuje swych czytelników, przede wszystkim umiejętnością opowiadania o własnym życiu. Jest kolorowa, niepowtarzalna, fascynująca i jedyna. Podczas spotkania w wieleńskiej „Strzelnicy” artystka mówiła o sensie życia, przemijaniu, podróżach, kobiecych fascynacjach i doświadczeniach. Prezentowała własne utwory poetyckie, ale także prozę i satyrę. Artystce akompaniował utalentowany muzyk Karol Olejniczak, z którym Gitta Rutledge podjęła współpracę. Spotkanie było także okazją do promocji książki autobiograficznej pt. „Podróż przez życie”, w której m.in. czytamy, że Gitta Rutledge (Brzeska) większość swego życia -37 lat- spędziła na emigracji w Stanach Zjednoczonych, gdzie przyjęła obywatelstwo amerykańskie, zachowując jednocześnie polskie. Reprezentuje trzy wielkie kultury: polską, żydowską i amerykańską. W jej niezwykle barwnym życiorysie los nie szczędził bolesnych przeżyć, a w swej hojności podarował … osiem nazwisk. Gitta Rutledge zaczęła tworzyć, mieszkając w Nowym Jorku. Artystka z poczuciem dumy podkreśla swoją przynależność do Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie. Członkowie ZPPnO tworzą w języku polskim w wielu zakątkach świata, by tam, gdzie rzucił ich los, szerzyć kulturę polską. Autorka jest także członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów z siedzibą w Szwecji oraz Zrzeszenia Literatów Polskich w Chicago. Aktualnie mieszka w Polsce, dokładnie w Poznaniu.

Spotkanie z Gittą Rutledge w Wieleniu odbyło się w kameralnym gronie, jednak przy silnej reprezentacji samorządu gminnego w osobach: Burmistrz Wielenia- Elżbiety Rybarczyk, wiceburmistrza Jana Graczyka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wieleniu- Mirosława Myszkowskiego. Gospodynią wieczoru poetyckiego była Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wieleniu- Alicja Adamczyk. Na spotkaniu z Gittą Rutledge nie mogło zabraknąć pań bibliotekarek, najlepszej czytelniczki roku pani Grażyny Skowrońskiej, a także uznanych w gminie poetek: Agnieszki Kulczyckiej z Roska i Dominiki Dymek z Hamrzyska. Miłym momentem wieczoru i niespodzianką dla wszystkich uczestników spotkania było wręczenie pani Agnieszce Kulczyckiej podziękowań od Burmistrz Wielenia- Elżbiety Rybarczyk za wieloletnią współpracę na niwie kultury i promocji gminy. Była to wzruszająca chwila, szczególnie dla tych, którzy znają i podziwiają twórczość pani Agnieszki Kulczyckiej, ponieważ nasza poetka planuje zmianę miejsca zamieszkania, co spowodowane jest sytuacją rodzinną. Jest jednak pełna optymizmu i z otwartością podkreśla, że poezja nie zna granic i można jej szukać wszędzie. Gość szczególny Gitta Rutledge zwróciła się do lokalnej poetki z radą, by podejmowała nawet najtrudniejsze wyzwania a jej poezja służyła innym, potęgując wrażliwość na piękno. W tym duchu upłynęło minione spotkanie, które ostatecznie było udaną realizacją przedsięwzięcia, z cyklu spotkań poetyckich w „Strzelnicy”, i które ma dużą szansę na dalszą kontynuację, co podkreśliła włodarz gminy Elżbieta Rybarczyk. Spotkanie zakończyło rozdawanie autografów przez Gittę Rutledge- główną bohaterkę „Podróży przez życie”.

Artykuł pochodzi ze strony pct24.pl.