Oficjalna strona poetki Gitty Rutledge Gitta Rutledge.com

Zapraszam do przeczytania wpisu "Niezwykła poezja" na blogu Karoliny Maciaszczyk poświęconego mojej poezji imusette.wordpress.com

Miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim związanym z wydaniem tomiku wierszy: “Fascynacje” i przekonać się, że autorka tchnęła ducha w spotkania poetyckie, które kojarzą się z “bardzo umarłym poetą”. Pani Rutledge deklamuje swoje wiersze z pasją przez co doznanie jest bardzo głębokie i chce się jej słuchać bez końca. To “performance” na wysokim poziomie, do którego nie przywykliśmy. W tym kraju to naprawdę robi wrażenie bo jak wiadomo spotkania poetyckie to usilne udawanie, że rozumiemy co poeta miał na myśli. Wyjątkowość poezji Gitty Rutledge polega na budzeniu w nas emocji, a właśnie tak powinno być.

Gitta Rutledge urodzona na pograniczu Europy i Azji, w Czelabińsku na Uralu. Poetka z obywatelstwem polskim i amerykańskim. Ukończyła Wydział Elektroradiologii w Poznańskim Studium Medycyny. W 1972 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Regularnie odwiedzała Polskę, władając językiem polskim, angielskim i rosyjskim. Pisać zaczęła na Manhattanie, gdzie mieszkała trzydzieści siedem lat. W 2008 roku zadebiutowała zbiorem wierszy pt. Labirynt. W 2010 roku ukazał się kolejny zbiór liryków pt. Fascynacje, którego promocja miała miejsce w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk. W pierwszych dniach 2011 roku, na rynku wydawniczym pojawiła się następnie książka tej autorki – „ZWIERZENIA”, a w maju tego roku ukaże się kolejna książka liryczna – „NAMIĘTNOŚCI”.